Návody

Jarní svetřík (nejen) přes šaty

Původně jsem z tohohle klubíčka plánovala šaty pro sebe, ale když mi přišlo, hned mě napadl svetřík s výstřihem do V. A protože mám ráda raglánová sedla, tak jsem si aspoň poprvé vyzkoušela raglán s výstřihem do V.

Tohle klubíčko jsem měla vyhlídnuté už dlouho, jen jsem pořád odolávala, nevěděla jsem, co bych z něj vlastě chtěla uháčkovat. Jen se mi strašně líbily ty barvy.

Základní info

  • příze Mishastyle Smootie Soumrak (50% bavlna / 50% akryl), 4-nitka
  • spotřeba cca 1150 m
  • háček č. 3,5 a 3,75 mm
  • vel. cca 38/40
  • rozměry: na výšku 53 cm, na šířku 41 cm, délka rukávů od podpaží 26 cm

Návod

Návod jsem pro Vás zpracovala zdarma. Pokud byste ale chtěli moji tvorbu podpořit, nebudu se zlobit 😉 Děkuji.

  • účet pro platby v CZK: 1046269026/3030 (AirBank a.s.)
  • účet pro platby v EUR: 1046269034/3030 (AirBank a.s.)

Zkratky

  • ŘO = řetízkové oko
  • DS = dlouhý sloupek
  • PO = pevné oko
  • KS = krátký sloupek
  • véčko = 2 DS háčkované do 1 místa

Vzor + zkušební vzorek

Vzorek jsem vybrala zase úplně jednoduchý, aby šlo v pohodě tvarovat ten výstřih. Takže jsou to jen jednoduchá véčka z dlouhých sloupků (vždy 2 DS do 1 místa) – viz schéma níže:

Základní/zkušební vzorek

Abych věděla, na kolik ok začít, uháčkovala jsem si nejdříve zkušební vzorek (dle schématu výše). Vyšlo mi, že 7 „véček“ je širokých 7,5 cm a (7 řad je vysokých 6,25 cm ). Pak jsem si změřila výstřih u svého oblíbeného svetru do V a podle toho jsem si vypočítala, na kolik ok budu potřebovat začít (ať žije trojčlenka 🙂 ).

Ještě poznámka – v první řadě jsou krátké sloupky (místo ŘO) schválně, začínala jsem pružným řetízkem z KS.

Sedlo

Jde o raglánové sedlo, ale trochu netypického tvaru:

Až se budete rozhodovat, na kolik ok začít, doporučuji vzít oblíbený svetr nebo cokoli, kde je výstřih velký tak, jak si představujete u finálního svetru. Tento výstřih si změřit a podle toho (a také podle zkušebního vzorku) si přepočítat počet ok první řady.

Já jsem při výpočtu postupovala takto: Změřila jsem si, jak je široká zadní část výstřihu mého oblíbeného svetru (ta část, kterou máte za krkem), vyšlo mi 19 cm. Jelikož 14 ok (7 véček) mi u zkušebního vzorku vyšlo na 7,5 cm, tak u 19 cm bylo potřeba 35,5 ok, takže jsem zaokrouhlila na 36 ok. Na rukávy jsem vzala polovinu, tj. 18 ok na každý. Tj. dohromady 36 + 18 + 18 = 72 ok. Nakonec je potřeba připočítat ještě 4 oka na rohy, takže celkový počet byl 76 ok.

Jakmile víme, na kolik ok začít, uháčkujeme si pružný řetízek z KS (videopostup je když tak dostupný na YouTube). Protože mám oka u pružného řetízku vždy větší, použila jsem menší háček (3,5 mm). Každopádně, i když si to precizně propočítáte, doporučuji si hotový pružný řetízek vzít a poměřit s oblíbeným svetrem, zda to skutečně sedí. Pokud ne, počet ok upravte dle potřeby.

Jinak tohle platí vlastně pro celý svetřík – chce to pořád zkoušet, zkoušet, zkoušet. V kritických partiích (např. oddělení rukávů od těla) jsem zkoušela klidně po každých 2 řadách. Je to otrava, ale lepší než pak párat 😉

Jakmile máte hotovou 0. řadu (pružný řetízek), háčkujete dál dle schématu sedla níže. Od 1. řady jsem používala už jen háček 3,75 mm (a to i na lem).

Schéma – sedlo
  • Ve schématu je pouze zmenšená verze sedla (počet ok pružného řetízku si upravte podle své potřeby).
  • Pružný řetízek z KS beru jako řadu 0, řadou 1 se začíná vzorek (viz červená šipka ve schématu).
  • Opakují se pouze 2 řady (1 a 2).
  • Po každé řadě se práce otáčí. V přední části se postupně tvaruje výstřih tím, že se vždy na začátku/konci řady přidávají sloupky dle schématu sedla níže.
  • Výstřih jsem zužovala tak dlouho, až byly v součtu oba přední díly téměř stejně široké jako díl zadní (nechala jsem mezeru odpovídající 2 véčkům). Konkrétně jsem uháčkovala celkem 16 řad, na zadním dílu jsem měla celkem 34 véček. Na předních pak 16 + 16 (tj. dohromady 32 véček).
  • Po 16. řadě jsem pořád ještě neměla sedlo dost veliké, abych mohla oddělit rukávy, a tak jsem pokračovala jetě další 4 řady, ale už bez zužování výstřihu – viz schéma níže (stále se opakují jen 2 řady).
  • Uvidíte, jak Vám to bude vycházet – každý máme jinou postavu, chce to pořád zkoušet 🙂 Třeba budete moci rukávy oddělit hned po ukončení zužování výstřihu. Anebo naopak, budete muset sedlo rozšířit ještě více než já.
Rozšiřování sedla bez zužování výstřihu (červená a zelená řada)

Oddělení rukávů

Ve chvíli, kdy máte sedlo už dost velké (při zkoušení lze přední a zadní díl v podpaží pohodlně spojit / příp. můžete v podpaží při sháčkování udělat několik ŘO navíc (sudý počet), abyste neměli příliš dlouhé ty rukávové části sedla – záleží na Vaší postavě), spojíme rukávy.

Sedlo si přeložíme tak, aby přední a zadní díly hezky lícovaly.

Začnete stejně jako u sedla, ale když se dostanete k prvnímu rohu, tak do něj (pod 2 rohová ŘO) uháčkujete 1 DS. Dále 1 DS hned do dalšího rohu a tím vlastně rohy spojíte. Pak pokračujete zadní díl (stejný postup jako u sedla) a následně spojíte zbylé 2 rohy (1 DS do 3. rohu, 2. DS do 4. rohu). A nakonec doháčkujete druhý přední díl (stejný postup jako u sedla).

Pozn. Rukávy je možné spojit také tak, že po 1 DS do 1. rohu uháčkujete potřebný sudý počet ŘO (podle obvodu Vaší paže) a pak 2. DS do 2. rohu.

Tělo

Další řada se háčkuje stejným způsobem jako červená/zelená řada u 2. schématu k sedlu (tj. bez zužování výstřihu). V místě spojení rohů uháčkujete mezi 2 DS v rozích 1 véčko (Pokud jste v rozích háčkovali ŘO navíc, uháčkujete si zde odpovídající počet véček – 1 véčko na 2 oka).

Dále háčkujeme tolik řad, dokud nemá svetřík potřebnou délku. Tady jen pozor – ke konci budou 2 řady vzorku trošku jinak + lem, dohromady mi toto zakončení zabralo cca 5 cm délky. Takže potřebná délka = finální požadovaná délka minu cca 5 cm (pokud používáte jinak silnou přízi nebo háček, bude Vám to vycházet jinak – změřte si, kolik měří vaše 2 řady standardního vzorku na výšku a vynásobte 2,5).

Spodní část svetříku

Poslední 2 řady těla svetříku se začínají trošku jinak (aby byly přední části svetru dole zaoblené) – viz schéma níže.

Poslední 2 řady těla svetříku

Po dokončení přízi nestřiháme, rovnou navážeme lemem.

Lem / tělo svetříku (+ rukávy)

  • Lem se háčkuje v 1 kuse kolem celého těla svetříku (vč. výstřihu), a to ve 3 řadách háčkovaných dokola.
  • 1. řada: krátké sloupky (viz schéma níže) – pozor, tam kde jsou véčka, se dělají i malá véčka z KS.
  • V rozích je schválně u jednoho ze zkosených sloupků o 1 KS více (tj. místo 2 KS jsou ta 3 KS), aby se práce nekrabatila.
  • 2. – 3. řada: zkosené čtverečky (viz schéma níže). Na rovných úsecích jsou se čtverečky umisťují vždy do 4. KS, v rozích do 3. KS.
  • Ve 3. řadě jsou v rozích mezi čtverečky navíc ještě ŘO.
  • Po dokončení přízi ustřihneme, začistíme a jdeme na rukávy.
Lem – tělo

Rukávy

  • Přestože budeme háčkovat dokola, práci otáčíme po každé řadě, aby vzorek vypadal stejně jako u těla svetříku.
  • Přízi napojíme v podpaží. Začneme 3 ŘO, dále pod 2 rohová ŘO uháčkujeme 1 DS, dále do každého véčka uděláme 1 véčko. Nakonec, když už jsem na konci řady (opět v podpaží), tak pod 2 ŘO opět 1 DS a PO spojíme s 3 ŘO ze začátku řady. Otočíme. 3 ŘO a dále postupujeme podle toho, zda potřebujeme zužovat nebo ne.
  • Zužování rukávů: Rukávy zužujeme podle potřeby. Já musela zužovat hned v prvních 2 řadách, pak už jsem háčkovala bez zužování. Pouze v poslední řadě vzorku (před lemem) jsem opět 1x zúžila. vy si to ale přizpůsobte podle sebe, aby Vám svetřík pěkně sedl – níže najdete schéma na zužování i bez něj.

Postup při zužování:

Rukávy -postup při zužování

Postup bez zužování:

Rukávy – postup bez zužování
  • Lem: Postup je stejný jako u těla svetříku (viz výše).
  • Po dokončení 1 rukávu postupujeme stejně u 2. rukávu.
  • Nakonec můžete přední díly spojit knoflíkem/šňůrkou/sponou.

Autorská práva

Prosím, respektujte autorská práva. Tento návod je určen pouze pro Vaši vlastní potřebu. Nekopírujte části návodu ani návod celý. Pokud se chcete s někým o návod podělit, pošlete mu odkaz na tyto webové stránky. Děkuji.

Závěrem

Doufám, že se Vám bude svetřík hezky háčkovat. Když byste k návodu měli jakékoli otázky, můžete se mě zeptat emailem nebo přes facebookovou skupinku. V této skupince se můžete pochlubit i svými výtvory.