Návody

Jarní svetřík (nejen) přes šaty

Původně jsem z tohohle klubíčka plánovala šaty pro sebe, ale když mi přišlo, hned mě napadl svetřík s výstřihem do V. A protože mám ráda raglánová sedla, tak jsem si aspoň poprvé vyzkoušela raglán s výstřihem do V.

Tohle klubíčko jsem měla vyhlídnuté už dlouho, jen jsem pořád odolávala, nevěděla jsem, co bych z něj vlastě chtěla uháčkovat. Jen se mi strašně líbily ty barvy.

Základní info

 • příze Mishastyle Smootie Soumrak (50% bavlna / 50% akryl), 4-nitka
 • spotřeba cca 1150 m
 • háček č. 3,5 a 3,75 mm
 • vel. cca 38/40
 • rozměry: na výšku 53 cm, na šířku 41 cm, délka rukávů od podpaží 26 cm

Návod

Níže uvedený návod jsem pro Vás zpracovala zdarma. Ale pokud byste chtěli mou tvorbu podpořit, určitě se nebudu zlobit 🙂 Děkuji.

 • platby v CZK: 1046269026/3030 (AirBank a.s.)
 • platby v EUR: 1046269034/3030 (AirBank a.s.)

Zkratky

 • ŘO = řetízkové oko
 • DS = dlouhý sloupek
 • PO = pevné oko
 • KS = krátký sloupek
 • véčko = 2 DS háčkované do 1 místa

Vzor + zkušební vzorek

Vzorek jsem vybrala zase úplně jednoduchý, aby šlo v pohodě tvarovat ten výstřih. Takže jsou to jen jednoduchá véčka z dlouhých sloupků (vždy 2 DS do 1 místa) – viz schéma níže:

Základní/zkušební vzorek

Abych věděla, na kolik ok začít, uháčkovala jsem si nejdříve zkušební vzorek (dle schématu výše). Vyšlo mi, že 7 „véček“ je širokých 7,5 cm a (7 řad je vysokých 6,25 cm ). Pak jsem si změřila výstřih u svého oblíbeného svetru do V a podle toho jsem si vypočítala, na kolik ok budu potřebovat začít (ať žije trojčlenka 🙂 ).

Ještě poznámka – v první řadě jsou krátké sloupky (místo ŘO) schválně, začínala jsem pružným řetízkem z KS.

Sedlo

Jde o raglánové sedlo, ale trochu netypického tvaru:

Až se budete rozhodovat, na kolik ok začít, doporučuji vzít oblíbený svetr nebo cokoli, kde je výstřih velký tak, jak si představujete u finálního svetru. Tento výstřih si změřit a podle toho (a také podle zkušebního vzorku) si přepočítat počet ok první řady.

Já jsem při výpočtu postupovala takto: Změřila jsem si, jak je široká zadní část výstřihu mého oblíbeného svetru (ta část, kterou máte za krkem), vyšlo mi 19 cm. Jelikož 14 ok (7 véček) mi u zkušebního vzorku vyšlo na 7,5 cm, tak u 19 cm bylo potřeba 35,5 ok, takže jsem zaokrouhlila na 36 ok. Na rukávy jsem vzala polovinu, tj. 18 ok na každý. Tj. dohromady 36 + 18 + 18 = 72 ok. Nakonec je potřeba připočítat ještě 4 oka na rohy, takže celkový počet byl 76 ok.

Jakmile víme, na kolik ok začít, uháčkujeme si pružný řetízek z KS (videopostup je když tak dostupný na YouTube). Protože mám oka u pružného řetízku vždy větší, použila jsem menší háček (3,5 mm). Každopádně, i když si to precizně propočítáte, doporučuji si hotový pružný řetízek vzít a poměřit s oblíbeným svetrem, zda to skutečně sedí. Pokud ne, počet ok upravte dle potřeby.

Jinak tohle platí vlastně pro celý svetřík – chce to pořád zkoušet, zkoušet, zkoušet. V kritických partiích (např. oddělení rukávů od těla) jsem zkoušela klidně po každých 2 řadách. Je to otrava, ale lepší než pak párat 😉

Jakmile máte hotovou 0. řadu (pružný řetízek), háčkujete dál dle schématu sedla níže. Od 1. řady jsem používala už jen háček 3,75 mm (a to i na lem).

Schéma – sedlo
 • Ve schématu je pouze zmenšená verze sedla (počet ok pružného řetízku si upravte podle své potřeby).
 • Pružný řetízek z KS beru jako řadu 0, řadou 1 se začíná vzorek (viz červená šipka ve schématu).
 • Opakují se pouze 2 řady (1 a 2).
 • Po každé řadě se práce otáčí. V přední části se postupně tvaruje výstřih tím, že se vždy na začátku/konci řady přidávají sloupky dle schématu sedla níže.
 • Výstřih jsem zužovala tak dlouho, až byly v součtu oba přední díly téměř stejně široké jako díl zadní (nechala jsem mezeru odpovídající 2 véčkům). Konkrétně jsem uháčkovala celkem 16 řad, na zadním dílu jsem měla celkem 34 véček. Na předních pak 16 + 16 (tj. dohromady 32 véček).
 • Po 16. řadě jsem pořád ještě neměla sedlo dost veliké, abych mohla oddělit rukávy, a tak jsem pokračovala jetě další 4 řady, ale už bez zužování výstřihu – viz schéma níže (stále se opakují jen 2 řady).
 • Uvidíte, jak Vám to bude vycházet – každý máme jinou postavu, chce to pořád zkoušet 🙂 Třeba budete moci rukávy oddělit hned po ukončení zužování výstřihu. Anebo naopak, budete muset sedlo rozšířit ještě více než já.
Rozšiřování sedla bez zužování výstřihu (červená a zelená řada)

Oddělení rukávů

Ve chvíli, kdy máte sedlo už dost velké (při zkoušení lze přední a zadní díl v podpaží pohodlně spojit / příp. můžete v podpaží při sháčkování udělat několik ŘO navíc (sudý počet), abyste neměli příliš dlouhé ty rukávové části sedla – záleží na Vaší postavě), spojíme rukávy.

Sedlo si přeložíme tak, aby přední a zadní díly hezky lícovaly.

Začnete stejně jako u sedla, ale když se dostanete k prvnímu rohu, tak do něj (pod 2 rohová ŘO) uháčkujete 1 DS. Dále 1 DS hned do dalšího rohu a tím vlastně rohy spojíte. Pak pokračujete zadní díl (stejný postup jako u sedla) a následně spojíte zbylé 2 rohy (1 DS do 3. rohu, 2. DS do 4. rohu). A nakonec doháčkujete druhý přední díl (stejný postup jako u sedla).

Pozn. Rukávy je možné spojit také tak, že po 1 DS do 1. rohu uháčkujete potřebný sudý počet ŘO (podle obvodu Vaší paže) a pak 2. DS do 2. rohu.

Tělo

Další řada se háčkuje stejným způsobem jako červená/zelená řada u 2. schématu k sedlu (tj. bez zužování výstřihu). V místě spojení rohů uháčkujete mezi 2 DS v rozích 1 véčko (Pokud jste v rozích háčkovali ŘO navíc, uháčkujete si zde odpovídající počet véček – 1 véčko na 2 oka).

Dále háčkujeme tolik řad, dokud nemá svetřík potřebnou délku. Tady jen pozor – ke konci budou 2 řady vzorku trošku jinak + lem, dohromady mi toto zakončení zabralo cca 5 cm délky. Takže potřebná délka = finální požadovaná délka minu cca 5 cm (pokud používáte jinak silnou přízi nebo háček, bude Vám to vycházet jinak – změřte si, kolik měří vaše 2 řady standardního vzorku na výšku a vynásobte 2,5).

Spodní část svetříku

Poslední 2 řady těla svetříku se začínají trošku jinak (aby byly přední části svetru dole zaoblené) – viz schéma níže.

Poslední 2 řady těla svetříku

Po dokončení přízi nestřiháme, rovnou navážeme lemem.

Lem / tělo svetříku (+ rukávy)

 • Lem se háčkuje v 1 kuse kolem celého těla svetříku (vč. výstřihu), a to ve 3 řadách háčkovaných dokola.
 • 1. řada: krátké sloupky (viz schéma níže) – pozor, tam kde jsou véčka, se dělají i malá véčka z KS.
 • V rozích je schválně u jednoho ze zkosených sloupků o 1 KS více (tj. místo 2 KS jsou ta 3 KS), aby se práce nekrabatila.
 • 2. – 3. řada: zkosené čtverečky (viz schéma níže). Na rovných úsecích jsou se čtverečky umisťují vždy do 4. KS, v rozích do 3. KS.
 • Ve 3. řadě jsou v rozích mezi čtverečky navíc ještě ŘO.
 • Po dokončení přízi ustřihneme, začistíme a jdeme na rukávy.
Lem – tělo

Rukávy

 • Přestože budeme háčkovat dokola, práci otáčíme po každé řadě, aby vzorek vypadal stejně jako u těla svetříku.
 • Přízi napojíme v podpaží. Začneme 3 ŘO, dále pod 2 rohová ŘO uháčkujeme 1 DS, dále do každého véčka uděláme 1 véčko. Nakonec, když už jsem na konci řady (opět v podpaží), tak pod 2 ŘO opět 1 DS a PO spojíme s 3 ŘO ze začátku řady. Otočíme. 3 ŘO a dále postupujeme podle toho, zda potřebujeme zužovat nebo ne.
 • Zužování rukávů: Rukávy zužujeme podle potřeby. Já musela zužovat hned v prvních 2 řadách, pak už jsem háčkovala bez zužování. Pouze v poslední řadě vzorku (před lemem) jsem opět 1x zúžila. vy si to ale přizpůsobte podle sebe, aby Vám svetřík pěkně sedl – níže najdete schéma na zužování i bez něj.

Postup při zužování:

Rukávy -postup při zužování

Postup bez zužování:

Rukávy – postup bez zužování
 • Lem: Postup je stejný jako u těla svetříku (viz výše).
 • Po dokončení 1 rukávu postupujeme stejně u 2. rukávu.
 • Nakonec můžete přední díly spojit knoflíkem/šňůrkou/sponou.

Autorská práva

Prosím, respektujte autorská práva. Tento návod je určen pouze pro Vaši vlastní potřebu. Nekopírujte části návodu ani návod celý. Pokud se chcete s někým o návod podělit, pošlete mu odkaz na tyto webové stránky. Děkuji.

Závěrem

Doufám, že se Vám bude svetřík hezky háčkovat. Když byste k návodu měli jakékoli otázky, můžete se mě zeptat emailem nebo přes facebookovou skupinku. V této skupince se můžete pochlubit i svými výtvory.